Ewolucje

Śmig

Ewolucja polegająca na wykonywaniu szybkich rytmicznych skrętów blisko linii spadku stoku. Podczas jazdy utrzymujemy pozycję poszerzoną, w której narty rozstawione są na szerokość bioder. Kończąc poprzedni skręt, wbijamy kijek i podnosimy pozycję, odciążając tyły nart. Wprowadzamy narty w skręt rotacją nóg wokół dziobów. Kontynuujemy skręt. Po minięciu linii spadku stoku, obniżamy pozycję, kończąc silnym zakrawędziowaniem. Następnie wykonujemy skręt w stronę przeciwną. Do ewolucji najbardziej nadaje się stok o dużym lub średnim stopniu nachylenia.

Zobacz »

Sprzęt

Gigantka

Narta dedykowana do jazdy z dużą prędkością, płynnego pokonywania łuków charakteryzujących się promieniem skrętu 16-23m. Parametry nominalne możliwe są do osiągnięcia na odpowiednio przygotowanej, wyratrakowanej, specjalnie utwardzonej nawierzchni. Stabilne prowadzenie w skręcie przy dużych prędkościach możliwe jest dzięki zwiększonej sztywności poprzecznej i wzdłużnej. W stosunku do slalomki, narta gigantowa jest twardsza, mniej taliowana i dłuższa (150-190cm), a jej właściwości zaczynają być odczuwalne przy znacznych prędkościach, podczas których działanie siły odśrodkowej gwarantuje wystarczający docisk krawędzi do podłoża, sprawiając wrażenie sunięcia po szynach.

Zobacz »

Ośrodki

Szkarska Poręba

Znana miejscowość u podnóża Szrenicy, oferującej kilka ciekawych nartostrad. Do relaksacyjnego zjazdu doskonale nadają się "Lolobrygida", "Śnieżynka", a także Hala Szrenicka. Trasą wyjątkowo cenioną przez Ski247 jest "FIS" rozpoczynający się niewybaczającą błędów, agresywną rzeźbą w górnych partiach, przechodzący w stok o średnim nachyleniu, na który możliwość dostania się udostępniona jest przez drugi etap wyciągu kanapowego i orczyk. W związku z gwałtownymi wichurami będącymi przyczyną zamknięcia najciekawszego fragmentu zjazdowego, zaczynającego się od szczytu Szrenicy, wczasy często kończą się na Puchatku...

Zobacz »